Ansaittuja medioita ei voi ostaa

– Tilanne ei ole joko tai vaan sekä että.
Näin vastaa tanskalaisen In2media-toimiston Tim Frank Andersen, kun kysymme, onko markkinointi tulevaisuudessa pelkästään digitaalista.

Tim Frank Andersenin mietteitä lojaaliudesta ja uskottavuudesta

  • Asiakasuskollisuudessa ollaan siirtymässä perinteisistä pisteitä, alennuksia ja tuotteita tarjoavista kantaasiakasohjelmista nk. gamificationiin, jossa on kyse statuksesta ja saatavuudesta. Lojaalius perustuu nykyään sosiaaliseen yhteenkuuluvuuteen. Ihmisiä houkuttelevat valta ja etuoikeudet sekä valituksi tuleminen. Ne ovat tärkeämpiä kuin itse tuote. Houkuttimeksi voi riittää pelkkä virtuaalinen arvo, digitaalinen tuote, josta ei koskaan tule todellisuutta.

Tavallisin virhe markkinoinnissa on nähdä digitaaliset ja painetut mediat kahtena erillisenä kanavana. Klassiset kanavat, kuten painotuotteet, televisio ja ulkomainokset, herättävät huomiota ja kiinnostusta, mutta voi kestää kauan, ennen kuin ne johtavat kauppaan. Digitaaliset kanavat luovat välittömiä liiketoimintamahdollisuuksia.
– Meidän tulee löytää eri medioiden synergiaedut eikä valita niistä vain yhtä. Meidän on opittava yhdistämään eri medioita optimaalisella tavalla voidaksemme vaikuttaa tehokkaammin, Tim Frank Andersen toteaa.
Markkinoilla ollaan myös siirtymässä ostetuista medioista ansaittuihin medioihin.
– Tulevat kuluttajasukupolvet ovat nk. digitaalikansalaisia, digital natives. Heille on itsestään selvää, että he voivat löytää etsimänsä asiat milloin ja mistä he itse haluavat, Tim Frank Andersen sanoo.
Miten sitten voidaan lyhentää matkaa tarjouksesta konkreettiseen toimintaan?
Yksi kiinnostava tapa on QR-koodien käyttäminen painotuotteissa.
– Mutta todella kiinnostaviksi ne muuttuvat vasta kun voimme segmentoida käyttäjistä sitä kautta saamamme tiedot. Kuka skannaa koodin? Missä henkilö on? Millaisella puhelimella koodi skannataan?
Perinteisessä markkinoinnissa voittaa se, jota huutaa kovimmalla äänellä. Nykytodellisuudessa kuluttaja saa kuitenkin yhä enemmän päätösvaltaa.
Mediamaailma on nykyään epäyhtenäinen, ja viestintä on sen vuoksi sopeutettava yksilöille.
– Se asettaa suuremmat vaatimukset logistiikalle. Yhä useammat haluavat itse pystyä valitsemaan saamansa informaation, Tim Frank Andersen toteaa.
Hän ei kuitenkaan usko painotuotteiden katoavan kokonaan.
– Niitä voidaan sitä vastoin käyttää ajoittain melko säästeliäästi. Tähän mennessä mitkään mediat eivät ole hävinneet markkinoilta täysin. Vanhan ajan levysoittimiakin on edelleen olemassa. Niitä ei käytä enää kovin moni, mutta samalla käyttäjät ovat entistä antaumuksellisempia, hän sanoo ja jatkaa:
– Arvioimme erilaisia suuntauksia usein hyvin lyhytnäköisesti. Kymmenen vuotta sitten uskottiin esimerkiksi vahvasti paperittomaan toimistoon, mutta miten kävikään …
Tim Frank Andersen korostaa toistamiseen, miten tärkeää on nähdä kehitys pidemmällä aikavälillä, tehdä mittauksia ja arvioita ja tarkistaa kantaansa.
– Vasta silloin tiedämme, kannattaako meidän valita yksi tie vai onko eri medioiden yhdistäminen kustannustehokkaampi ratkaisu.

Tim Frank Andersenin vinkkejä älykkääseen viestintään

  • Luo brändättyä sisältöä. Kaiken sisällön on oltava oleellista ja viestintästrategiat on kohdistettava käyttäjien mukaan.
  • Tartu härkää sarvista ja uskaltaudu sosiaalisten medioiden käyttäjäksi. Liikkeenharjoittajien on kohdattava asiakkaansa samalla tasolla. Heidän on keskusteltava asiakkaidensa kanssa mutta peräännyttävä tarvittaessa myös vain kuuntelemaan.
  • Onko markkinointi sinulle asiakaspalvelua ja toiminnallisuutta parantava väline? Siinä tapauksessa viestiesi on oltava oleellisia ja sinun on mieluiten yhdisteltävä eri kanavia.

YHTEYSTIEDOT